1 000 000 Сонячних дахів до 2030 року

112 000 / 1 000 000

Ми з радістю запропонуємо наші варіанти вирішення Вашого питання

Зелений тариф
10.07.2023
"Зелений тариф": що це, особливості роботи та переваги програми - Atmosfera

Все про “зелений” тариф на електроенергію в Україні

З плином часу традиційні джерела енергії втрачають попит: вони не тільки неекологічні, а й досить дорогі. Тарифи, що регулярно зростають, змушують споживачів все частіше звертати увагу на енергозберігаюче обладнання. Однак сьогодні існує "зелений" тариф в Україні, що дозволяє власникам сонячних електростанцій заробляти на продажі енергії, отриманої із відновлюваних джерел. Суть програми полягає в тому, що держава гарантовано купує “зелену” електроенергію за привабливою ставкою.

Що таке “зелений” тариф і для чого він потрібен

"Зеленим" називається спеціальний тариф, за яким держава купує у приватних і корпоративних осіб електроенергію. Він діє до 2030 року та поширюється лише на енергію, отриману з альтернативних джерел. Найпоширенішою та найпопулярнішою вважається сонячна енергія. Продаючи її, ви отримуєте стабільний пасивний дохід. Ставки з часом знижуються, тому підключати "зелений" тариф слід якомога раніше.

Купуючи сонячні батареї під "зелений" тариф, фізичні та юридичні особи також сприяють розв'язанню інших актуальних проблем:

  • Зниження викидів парникових газів завдяки скороченню залежності від викопних видів палива. Все це сприяє зниженню кількості шкоди, яку було завдано навколишньому середовищу.

  • Диверсифікація енергетичного портфеля. Завдяки різноманітності джерел енергії забезпечується більш стійка та надійна енергетична система.

Все про "зелений" тариф для приватних і корпоративних осіб: особливості програми

Розвинуті країни активно стимулюють перехід на всілякі відновлювані джерела енергії. Україна також приєдналася до світових енергозберігаючих трендів. Наявна програма призначена для заохочення до розвитку нових способів отримання електричної енергії. "Зелений" тариф — це зручний варіант для тих, хто хоче не лише забезпечити свою енергонезалежність, а й заробити на вигідному продажі електроенергії. Сонячні електростанції порівняно швидко окуповуються (5-7 років), після чого починають приносити дохід завдяки продажу енергії з відновлюваних джерел.

Ліміти та ціна “зеленого тарифу” електроенергії

Зауважимо, що за чинними лімітами приватним особам можна встановлювати обладнання потужністю до 30 кВт. Для юридичних осіб обмежень за потужністю сонячних станцій не передбачено: держава гарантує купівлю згенерованої енергії в повному обсязі.

Також державою визначена ціна кіловата по зеленому тарифу для приватних домогосподарств, яка становить 16 євроцентів (за умови введення станції в експлуатацію до 2025 року).

Для комерційних підприємств вартість 1 кВт·год енергії для наземних станцій становить 15 євроцентів, а для станцій, розміщених на дахах, — 16,4 євроцента.

Термін дії на “зелені” тарифи в Україні

Згідно з чинним законодавством ставки “зеленого” тарифу в Україні діятимуть до 31 грудня 2029 року. А з 1 січня 2030 року можливі різні механізму продажу або заліку електроенергії, які вже прийняті чи будуть затверджені в майбутньому. 

Зауважимо, що вже сьогодні власники гібридних електростанцій також можуть продавати надлишок згенерованої енергії своєму постачальнику за договірною ціною. Це передбачено 847 постановою НКРЕКП від 9 травня 2023 року.

Від чого залежить прибуток від “зеленої” енергії

”Зелений” тариф — це ваша можливість отримувати прибуток від продажу електроенергії, розмір якого залежить від наступних факторів:

  • Вид сонячної електростанції. Устаткування мережевого типу окуповується швидше, ніж гібридні установки.

  • Потужність станції. Чим вищий цей показник, тим більшою буде генерація електроенергії, а отже, зросте й дохід.

  • Споживання. За порівняно невеликого споживання в продаж за “зеленим” тарифом йтиме більше енергії. Це позитивно впливає на прибуток від генерації електрики.

  • Розміщення сонячних панелей. Щоб станція створювала багато електроенергії, на поверхню панелей має потрапляти якнайбільше сонячної енергії. Для цього фахівці передбачають безліч нюансів, включно з кутом нахилу панелей залежно від їхнього географічного розташування.

  • Сервісне обслуговування. За умови регулярного та правильного техобслуговування сонячні станції працюватимуть не лише довго, а й з максимальною ефективністю. Це позитивно впливає на термін служби всіх компонентів електростанції.

Працююча сонячна електростанція під “зелений тариф” приносить своєму власнику щомісячний дохід. Розрахунок за надану енергію відбуватиметься переважно до 15 числа наступного місяця.

Що потрібно, щоб оформити "зелений" тариф

“Зелений” тариф може оформити будь-яка приватна чи юридична особа. Отримати відмову в укладенні договору на постачання “зеленої” енергії може особа, яка не має чинної угоди на постачання електроенергії.

Розібравшись у тому, що таке "зелена" енергія, ви можете оформити тариф для свого об'єкта. Цей процес передбачає кілька етапів:

  • Спочатку варто дізнатися підведену до вашого домогосподарства/об'єкта потужність. Це можна зробити, звернувшись до свого постачальника універсальних послуг. Також підведену потужність вказано в договорі на приєднання.

  • За необхідності збільшити підведену потужність треба подати заявку до оператора системи розподілу за відповідним зразком. Оператор підготує ТУ та договір про приєднання до мережі впродовж 10 діб після подачі заявки. Якщо потрібне погодження ТУ та умов договору, строк виконання може бути подовжено до 20 діб. Далі розробляється і погоджується проєктна документація та проводиться відповідне будівництво чи реконструкція внутрішніх електричних мереж з введенням їх в експлуатацію. На завершення процедури необхідно переукласти договір по розподілу електроенергії. 

  • Коли питання з нестачею потужності буде вирішено, слід розпочати будівництво сонячної станції. Зазвичай цей етап передбачає вибір і встановлення сонячних панелей, інверторів, системи кріплення та інших компонентів.

  • Після побудови сонячної електростанції під “зелений” тариф, потрібно подати відповідні документи до свого постачальника універсальних послуг. У них мають бути зазначені технічні характеристики станції та відомості, що стосуються підведеної потужності.

  • Останній етап — оформлення договору купівлі-продажу за "зеленим" тарифом. Робити це потрібно в Обленерго. Для цього треба надати фахівцям документи, що підтверджують наявність сонячної електростанції та її технічні характеристики.

Для оформлення договору компанія, яка встановлює СЕС, має надати вам видаткові накладні, паспорти на обладнання та однолінійну схему приєднання.

Середній термін підключення до “зеленого” тарифу складає 30 діб.

Оновлені умови для тимчасового приєднання електроустановок

Після введення в Україні воєнного стану змінилися умови для тимчасового приєднання електроустановок. Наразі система розподілу та методика формування плати за приєднання до систем передачі та розподілу регламентується постановою, прийнятою 26 березня 2022 року.

Оператори систем розподілу можуть надавати послуги для електроустановок, призначених для споживання електроенергії лише на тимчасовій основі. За умови, що замовник дотримується постанови, оператор не має права відмовити йому в приєднанні до систем розподілу. До того ж послуга по приєднанню відбувається на безоплатній основі.

Зауважимо, що протягом шести місяців після скасування/припинення воєнного стану всі тимчасово під’єднанні електроустановки потрібно переоформили згідно Кодексу систем розподілу.

Особливості підключення до “зеленого” тарифу комерційного підприємства

Державою затверджена процедура підключення та ліцензування юридичних осіб, які мають на меті стати “донором” альтернативної енергії. Передбачено наступні етапи:

  • Закупівлю обладнання, яке відповідає вимогам.

  • Монтаж сонячної електростанції.

  • Отримання ліцензії від постачальника універсальних послуг.

  • Отримання експертизи на відповідність обладнання.

  • Погодження тарифу та укладання договору з компанією “Енергоринок”, яка представляє інтереси держави.

Типи сонячних електростанцій під "зелений" тариф та їх особливості

Якщо вас зацікавила можливість продажу надлишкової електроенергії, потрібно правильно вибрати сонячну електростанцію. Розглянемо ключові особливості та нюанси обладнання.

Типи пристроїв

Щоб заробляти через "зелений" тариф, сонячні батареї встановлюють на даху чи землі. З-поміж різних типів станцій найкраще підходить саме мережева, яка не має в комплекті АКБ. Електроенергія відразу віддається до мережі за вигідною ставкою, а не накопичується в акумуляторних батареях.

Важливим нюансом пристроїв є той факт, що вони можуть працювати тільки при підключенні до загальних електромереж. Це є ключовою особливістю обладнання мережевого типу, адже воно не має акумуляторних батарей. Тобто накопичення електроенергії не відбувається.

Мережеві сонячні електростанції можуть встановлюватися як на даху будівлі, так і на спеціальній наземній конструкції. Це дозволяє застосовувати обладнання цього типу на різних об'єктах, включно із заміськими будинками, дачами, сільськогосподарськими підприємствами, офісами, складами тощо.

Якщо у вас є потреба не лише заробляти на “зеленому” тарифі, а й покривати власні потреби в електроенергії, виберіть гібридний тип сонячної станції. Так ви зможете використовувати згенеровану енергію для забезпечення свого домогосподарства чи організації, а надлишок направляти на продаж.

Комплектація

Якщо вас зацікавила сонячна електростанція під ключ для "зеленого" тарифу, можна використовувати обладнання зі стандартною комплектацією. Йдеться про такі компоненти:

  • Фотопанелі — енергогенерувальні пристрої, призначені для перетворення сонячної енергії на електричну.

  • Інвертор — це ключовий пристрій у системі, що перетворює постійний струм на змінний.

  • АКБ і контролер заряду — ці складові потрібні виключно для гібридного типу СЕС. У першому накопичується енергія, а другий потрібен для захисту АКБ від надлишку заряду.

  • Набір кріплень — елементи та частини металевої конструкції, що застосовується для надійної фіксації фотопанелей на даху чи землі.

Якщо ви хочете дізнатися більше подробиць про програму, а також будівництво та монтаж сонячних електростанцій, звертайтесь до експертів компанії Atmosfera. Під час консультації зі спеціалістами ви дізнаєтеся все про "зелений" тариф: що це таке, яке потрібне обладнання та багато іншого. Для зв'язку з професіоналами використовуйте контактні телефони або залиште заявку на нашому сайті.