1 000 000 Сонячних дахів до 2030 року

112 000 / 1 000 000

Ми з радістю запропонуємо наші варіанти вирішення Вашого питання

14.08.2023
Що треба знати про Зелений тариф у 2023 році?

Зелений тариф - це встановлений державою підвищений тариф за електроенергію, вироблену приватними сонячними і вітровими електростанціями. 

 

Станом на 1 січня 2023 року більше 52000 СЕС в Україні підключені до зеленого тарифу 

Починаючи з 2015 року, після прийняття закону про «Зелений тариф», почався бурхливий розвиток як приватних, так і промислових СЕС. Але останніми роками репутація зеленого тарифу, мяко кажучи, постраждала. Головна причина – хронічні борги держави перед виробниками відновлюваної електроенергії. У травні 2023 року борг державного «Гарантованого покупця» перед виробниками відновлювальної електроенергії за зеленим тарифом сягнув 18,5 мільярдів гривень. Протягом 2022-2023 років розрахунки «Гарпока» за зеленою генерацією трималися на рівні 55% . А з 1 липня цього року рівень розрахунків впав до 33%. 

З огляду на всі обставини із виплатами та на термін дії “зеленого тарифу, розглядати таку СЕС як окремий інвестиційний проєкт, ми не радимо. Але нехай і з затримкою, але держава має здійснити усі виплати власникам домашніх СЕС. Тому підключення до “зеленого тарифу має сенс як проєкт із часткового повернення коштів, вкладених у СЕС 

У цій статті розкажемо про підключення до "зеленого” тарифу у 2023 році та дамо практичний інструмент для прорахунку окупності саме вашої станції. 

 

Почнемо з 10 головних запитань наших клієнтів про Зелений тариф  

Яку максимальну потужність можна встановити приватним домогосподарством? 

Ліміт потужності сонячної електростанції до 30 кВт для приватних осіб. 

 

З чого складається система для підключення зеленого тарифу? 

Сонячні панелі, системи кріплення, автоматика захисту, кабелі постійного та змінного струму, мережевий інвертор і двонаправлений лічильник. 

 

Скільки часу необхідно для узгодження документації? 

У кожному разі - справа індивідуальна. Зазвичай від 14 днів до 2 місяців. 

 

Що слід спочатку робити: оформляти документи або монтувати електростанцію? 

Перший крок - це монтаж електростанції, пізніше подаються документи в РЕМ.  

Але треба зважати на підведену потужність відповідно до договору із Постачальником універсальних послуг. Якщо підведеної потужності недостатньо, її необхідно збільшити. На сьогодні вартість кожного додаткового кіловату від 2000 до 4000 гривень.  

 

Чи можна встановити автономну або гібридну станцію для власного споживання, а надлишки продавати за Зеленим Тарифом? 

Так, споживач може продавати надлишково згенеровану електроенергію своєму постачальнику за Зеленим тарифом або за вільними цінами.  

 

Який річний виробіток станції потужністю 10 кВт?  

В залежності від регіону розташування, орієнтації СЕС відносно півдня та розміщення (дахове чи наземне) - річний виробіток становитиме від 11 000 до 15 000 кВт.год 

 

Терміни підключення до зеленого тарифу - до 30 календарних днів. 

 

Чи вчасно здійснюються виплати по ЗТ?  

Ні, але згідно з законом, оплата має відбуватися до 15 числа наступного місяця.  

 

Якщо вже є 1 чи 2 станції на 30 кВт, а хочеться ще, то як оформити?  

Власник житла має право мати лише одну генеруючу установку, яка працює за “зеленим” тарифом. 

 

Як виглядатиме окупність, якщо зараз встановити СЕС під зелений тариф? 

Окупність станції залежить від багатьох факторів, але в першу чергу, від її потужності та споживання.  

 

Важливий момент: за зеленим тарифом сплачується різниця між спожитою і виробленою електроенергією!  

При нульовому споживанні, Вам нічого не сплатять. Власне споживання електроенергії - це обов'язкова умова для отримання виплат за зеленим тарифом. 

Тому коли ми говоримо про окупність мережевої сонячної електростанції, яка працює за "зеленим" тарифом, важливим показником є власне споживання. Саме різниця між генерацією та власним споживанням може показати строк окупності станції.  

 

Наші експерти прорахували фінансову модель, куди можна підставляти такі дані як потужність, вартість станції, поточний тариф на спожиту електроенергію, середньорічний виробіток і навіть коефіцієнт деградації панелей.  

До прикладу, візьмемо максимальну 30 кВт потужність сонячної станції під Зелений тариф. Ваш щомісячний дохід від продажу згенерованої електроенергії буде напряму залежати від спожитих кВт.годин 

 

Ми спрогнозували таке споживання і генерацію і врахували всі актуальні показники. Вартість СЕС, тариф на електроенергію, коефіцієнт деградації фотомодулів, курс євро, податки, вартість банківського обслуговування тощо.  


Із такими показниками наш термін окупності складе 4,3 роки 

Графік окупності цієї станції може виглядати так: 

 

Наші експерти підготували фінансову модель окупності станції під зелений тариф.  

Ви можете завантажити цю таблицю і побудувати свою модель окупності, згідно вашої прогнозованої генерації і споживання.  

Необхідно внести дані у вкладці "Вихідні дані", заповнивши поля: Потужність СЕС AC, Потужність СЕС DC, тариф на електроенергію, "зелений" тариф, Тариф з 01.01.2030 та курс євро. Всі інші розрахунки виконуються автоматично. У моделі враховано оподаткування, вартість банківського обслуговування, деградацію сонячних панелей. 

 

Що буде із Зеленим Тарифом після 2030 року? 

Можливі різні механізми продажу або заліку електроенергії 

Наприклад, механізм netbilling Netbilling або чистий облік електроенергії дозволяє власникам об'єктів ВДЕ продавати в мережу надлишки виробленої енергії та споживати їх, коли виникає потреба. Надлишок виробленої електроенергії обчислюється за встановленою ціною на ринку. Кошти від продажу електроенергії будуть зараховуватися на рахунок споживача. А коли його споживання буде більшим за генерацію, вони будуть списуватися за ціною постачання електроенергії споживачеві. 

Механізмом зможуть користуватись приватні домогосподарства, енергетичні кооперативи, об'єкти соціальної інфраструктури та підприємства.  

Законопроект 9011-д - вже прийнятий Верховною радою у другому читанні і підписаний президентом 24 липня цього року. Наступні кроки - внесення прописаних змін в суміжні закони, приписання регуляторної політики, відповідні зміни в кодекси, а саме - комерційного обліку, системи розподілу та системи передачі, а також зміни в містобудівному законодавстві. Маємо надію, що з 1 листопада Закон вступить в дію і netbilling запрацює.  

Постановою НКРЕКП №847 передбачено продаж надлишково згенерованої електроенергії своєму постачальнику за вільними цінами. При цьому механізмі оплата за електроенергію здійснюється не як за Зеленим тарифом, а за ціною, обумовленою із постачальником.  

 

Який порядок підключення до Зеленого Тарифу діє зараз? 

У зв’язку із введенням воєнного стану в Україні, НКРЕКП ухвалила Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу.  
 

Відтепер і до того моменту, коли НКРЕКП скасує цю постанову, оператори систем розподілу або ОСР надають послуги тимчасового приєднання електроустановок виключно на тимчасовій основі та лише для електроустановок, призначених для споживання електричної енергії. 

Важливо відзначити, що ОСР не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу, якщо замовник дотримується вимог цього Порядку. 

 
Зараз документ передбачає лише один тип приєднання - тимчасове, і послуги з нього надаються за єдиною процедурою, визначеною в Порядку. Замовники, яким надається послуга з тимчасового приєднання до електричних мереж, є учасниками категорій, яким ця послуга надається безоплатно.  

Які етапи підключення СЕС до Зеленого Тарифу? 

  1. Звернутися до Оператора Системи Розподілу за місцем розташування станції із заявою про тимчасове приєднання. 

  1. ОСР має видати технічні умови та орієнтовний розрахунок вартості приєднання. Строки згідно порядку - не пізніше ніж на 5 календарний день з дати реєстрації заяви та всіх необхідних документів. Важливо, що у проєкті технічних умов має бути запропоновано точку приєднання, яка розташована на межі земельної ділянки замовника. А також альтеративні точки приєднання, які знаходяться у мережах ОСР і не передбачають здійснення реконструкції електричних мереж. 

  1. Замовник упродовж не більше 5 календарних днів з дати отримання від ОСР проєкту договору та технічних умов має обрати 1 із запропонованих ОСР точок приєднання та повідомити його про прийняте рішення. 

  1. Замовник сплачує виставлений ОСР рахунок вартості надання послуги тимчасового приєднання (у разі обрання замовником точки приєднання на межі власної земельної ділянки). 

  1. Виконання будівельно-монтажних робіт у зовнішніх електричних мережах ОСР, будівництво лінійної частини приєднання тощо. 

  1. Підписання сторонами акту надання послуги з тимчасового приєднання протягом робочих днів після отримання повідомлення про виконання технічних умов на тимчасове приєднання та влаштування вузла комерційного обліку електричної енергії. 

 

Які Фінансові умови приєднання? 

У разі обрання замовником точки приєднання на межі власної земельної ділянки - виконання будівельно-монтажних робіт в існуючих зовнішніх електромережах ОСР виконує власним коштом. Будівництво лінійної частини приєднання здійснює ОСР за рахунок замовника. 

Якщо ж замовник обрав альтернативну точку приєднання, він самостійно оплачує будівельно-монтажні роботи від точки приєднання, яка не передбачає здійснення реконструкції мереж ОСР, до місця розташування об’єкту. Це також стосується залучення підрядних організацій, які мають право на виконання зазначених робіт. 

Замовник може запропонувати ОСР власні ресурси для виконання цих робіт у зовнішніх електромережах або прийняти рішення про будівництво лінійної частини тимчасового приєднання власними силами. У цьому випадку потрібно залучати лише кваліфіковані підрядні організації.  

Вартість матеріалів та обладнання, що використовуються ОСР для виконання будівельно-монтажних робіт, визначається на підставі їхньої фактичної закупівлі.  

 

 Які строки приєднання?  

У разі обрання замовником точки приєднання у межах власної земельної ділянки строк надання послуги тимчасового приєднання становить, як правило, 10 календарних днів. Може бути встановлено інший строк, але це обов'язково прописується у договорі. 

 

Що буде після скасування воєнного стану із СЕС, підключеними до Зеленого Тарифу під час війни? 
Протягом 6 місяців після припинення чи скасування на території України воєнного стану власники тимчасово приєднаних СЕС мають звернутися до свого постачальника і перепідписати договір